021 88 31 77 70
1396/05/21

شهروندان هشتاد کشور جهان می‌توانند بدون نیاز به روادید ورود (ویزا) به قطر سفر کنند.


شهروندان هشتاد کشور جهان می‌توانند بدون نیاز به روادید ورود (ویزا) به قطر سفر کنند.
متن خبر :

روز چهارشنبه، ١٨ مرداد (٩ اوت)، حسن الابراهیم،رئیس اداره جهانگردی قطر در یک نشست خبری گفت که از این پس شهروندان هشتاد کشور جهان امکان آن را دارند تا بدون پرداخت پول، از معافیت ویزای ورود به این امیرنشین استفاده کنند و افزود که "به این ترتیب، ما به بازترین کشور در منطقه تبدیل می‌شویم و با مسرت از بازدیدکننگان دعوت می‌کنیم تا از مهماندوستی معروف، میراث فرهنگی و گنجینه‌های طبیعی کشورمان استفاده کنند."

 کفیل اداره جهانگردی قطر گفت که "امروز تغییری مهم را در شرایط ورود به قطر اعلام می‌کنیم به این معنی که شهروندان بیش از هشتاد کشور می‌توانند بدون نیاز به اوراق ورود، ویزا یا پرداخت پول به کشورمان سفر کنند." 
وی افزود که تصمیم به لغو ویزا در "شرایطی تاریخی اتخاذ شده و در حالیکه بعضی از همسایگان قطر مرزهای زمینی و آسمان خود را به روی کشورمان بسته‌اند، قطر درهای خود را به روی بازدیدکنندگان از چهار سوی جهان گشوده است." 

اشاره این مقام قطری به تحریم‌هایی است که کشورهای عربستان سعودی، امارات عربی متحده، بحرین، مصر و چند کشور عربی علیه قطر به اجرا گذاشته‌اند. 
براساس اظهارات رئیس اداره جهانگردی قطر، به شهروندان ٣٣ کشور هنگام ورود به قطر اجازه اقامت ٩٠ روزه و به شهروندان ٤٧ کشور دیگر اجازه اقامت ٣٠ روزه داده می‌شود.
 شهروندان گروه دوم امکان آن را دارند تا با مراجعه به مقامات مربوطه، ویزای اقامت خود را به مدت ٣٠ روز دیگر تمدید کنند. در پی اعلام این خبر، وزیر کشور قطر گفت که کشورهای مورد نظر براساس ملاحظات امنیتی و اقتصادی یا قدرت خرید شهروندانشان برای برخورداری از حق لغو ویزا انتخاب شده‌اند. 

وی افزود که شرکت هواپیمایی قطر به نحو قابل توجهی از این تصمیم منتفع خواهد شد. هواپیمایی قطر با محرومیت از ورود به کشورهای تحریم‌کننده مواجه است اما در نظر دارد تا آخر سال جاری ٦٥ مقصد جدید را به برنامه‌های پروازی خود بیفزاید. 
قطرحق نشر عکسREUTERS Image caption قطر کوشیده است موقعیت خود به عنوان یک قطب جهانگردی منطقه را تقویب کند این تنها تصمیم قطر برای بهبود تسهیلات برای شهروندان خارجی در پی وضع تحریم‌های اخیر نیست. 
هفته گذشته دولت قطر تصمیم گرفت به برخی اتباع بیگانه، ازجمله کسانی که "مهارت و فعالیت آنها به نفع کشور است" امکان ویژه اقامت در این کشور را بدهد. این افراد مانند شهروندان قطری به خدمات عمومی رایگان از جمله خدمات درمانی و آموزشی دسترسی خواهند داشت. 

رئیس اداره جهانگردی قطر در مصاحبه مطبوعاتی خود از کشورهای مورد نظر نام نبرد ولی برخی رسانه‌های خبری فهرستی غیررسمی از این کشورها را منتشر کرده‌اند. براساس این فهرست، در گروه اول عمدتا کشورهای اروپایی قرار دارند که از آن میان می‌توان به اتریش، بلژیک، قبرس، فنلاند، فرانسه، آلمان و هلند اشاره کرد و در گروه دوم کشورهای آذربایجان، کانادا، چین، گرجستان، هند، لبنان، مکزیک و زلاندنو دیده می‌شوند.
 اسامی بریتانیا و آمریکا در فهرست‌های غیررسمی نیست اما تاکنون شهروندان این دو کشور ‌می‌توانستند پس ازورود به قطر، با پرداخت مبلغی ویزای سی روزه این کشور را خریداری کنند. 
کشورهای ایران و افغانستان دراین فهرست ها دیده نمی‌شوند. 

در سال ٢٠١٦ دولت قطر طرح ویزای ترانزیت را به اجرا گذاشت که به مسافران ترانزیت تمامی کشورهای جهان امکان می‌دهد بین پنج ساعت تا چهار روز در این کشور بمانند.
 قطر دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که ٩٠ درصد آنها اتباع بیگانه به خصوص شهروندان کشورهای جنوب آسیا هستند که عمدتا در صنایع ساختمانی این کشور اشتغال دارند. این کشور کوشیده است به عنوان یک قطب جهانگردی منطقه‌ای نیز مسافران خارجی را جلب کند.

با دیبا پرواز به روز باشید.
برچسب ها